გაკვეთილის თემა
|
ჟანგბადი /წვა, ჟანგვა,სუნთქვა/
|
სწავლების საფეხური
|
II საფეხური,IX კლასი
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
ქეთევან არჯევანიძე
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
18 მოსწავლე
|
სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
0 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მიზანი
|
ქიმიის და ბიოლოგიის ინტეგრირებით ჟანგვის და სუნთქვის პროცესების დანახვა,გარემოსთან სწორი ურთიერთობისა და დამოკიდებულებების ჩამოყალიბება.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები ,
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა აქტუალობა
|
მოსწავლეები ცოდნის გაღრმავების მიზნით შეიძენენ ინფორმაციის მოძიების, თანამშრომლობის, კომუნიკაციის და პრეზენტაციის უნარს. შეძლებენ სხვადასხვა დიაგრემების შედგენას.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს ქიმიაში შეუძლიათ ჟანგბადთან რეაქციების დაწერა და გასწორება და ჟანგბადის ფიზიკური და ქიმიური თვისებები.იცნობენ უჯრედს. შეუძლიათ ინტერნეტში ინფორმაციის მოძიება, VUE პროგრამის გამოყენება
|
გაკვეთილის მსვლელობა, საკლასო მენეჯმენტი
|
A ფაზა/ გამოწვევა
აქტივობა1/5წუთი/
სამოტივაციო საუბარი კითხვა პასუხის რეჟიმით
აქტივობა 2/5წუთი/
სიტუაციური ამოცანა მონიტორზე ჩნდება როდოსის კოლოსი.
რატომ დაინგრა როდოსის კოლოსი? მოსწავლეები გამოთქვამენ აზრს ინდივიდუალურად.
B ფაზა/შინაარსის რეალიზება
მოსწავლეებს ვყოფთ სამ ჯგუფად ფერადი ფურცლების მიხედვით/ყუთიდან სათითაოდ ყველა მოსწავლე იღებს სხადასხვა ფერის (სამი) ფურცლებს.
პირველი ჯგუფი - ამზადებენ პრეზენტაციას წინასწარ მოძიებული ინფორმაციით წვის და ჟანგვის რეაქციებზე.ატარებენ ცდებს ნახშირის წვა, მეტალის დაჟანგვა. იყენებენ ვირტუალურ ლაბორატორიას. ადგენენ ვენის დიაგრამას VUE პროგრამაში
წვის და ჟანგვისპროცესების შედარებისთვის
.
მეორე ჯგუფი - ამზადებენ პრეზენტაციას წინასწარ მოძიებული ინფორმაციით თუ რა პრობლემას და რა საფრთხეს უქმნის გარემოს წვის და ჟანგვის რეაქციები და წარმოადგენენ პრობლემის გადაწყვეტის გზებს.
მესამე ჯგუფი - ამზადებენ პრეზენტაციას წინასწარ მოძიებული ინფორმაციით სუნთქვის ორგანოებზე. ატარებენ ექსპერიმენტს ფილტვში ჰაერის მოცულობის შესახებ.VUE პროგრამაში ადარებენ სუნთქვას და ფოტოსინთეზს. ქმნიან სქემებს./10 წუთი/
მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციებს,კომპიუტერისა და პროექტორის დახმარებით ადარებენ, აანალიზებენ, ქმნიან ასოციაციურ კავშირებს და ვენის დიაგრამებს/5წუთი/
პროექტორით აჩვენებენ ადამიანის არასწორ დამოკიდებულებას ბუნების მიმართ და ეძებენ ამ პრობლემის გადაწყვეტის გზებს/3წუთი/
C ფაზა/რეფლექსია
შეფასება მოხდება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკით ტიპი განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
მოსწავლეები ჯგუფებში აფასებენ ერთმანეთს. /3წუთი/
ვაძლევ საშინაო დავალებას „ჰაერის ჟანგბადი ხმელეთისა და წყლის მცენარეთა მოღვაწეობის პროდუქტია“/2წუთი/
|
საჭირო რესურსები
|
ტექნიკა-კომპიუტერი, პროექტორი, ციფრული აპარატი
ინსტრუმენტები -კოლბები, წკირები, რეაქტივები,სპირტქურა,რკინის კოვზი, კრისტალიზატორი, ჩხირი,პლასტმასის ბოთლი,ასანთი
სახელმძღვანელო ვარდიაშვილი IX კლასი. პროგრამები VUE,
Wikipedia, Google.ge
|
პრეზენტაციები
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment